Tagi

, , , , , , , ,

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) – położony na głównej grani Tatr, w Tatrach Zachodnich, ich najbardziej popularny (poza Giewontem) szczyt. Otaczają go trzy doliny walne: Dolina Bystrej, Dolina Suchej Wody Gąsienicowej i Dolina Cicha (od strony Słowacji). Na wierzchołku znajduje się najwyżej usytuowany budynek w Polsce – obserwatorium meteorologiczne, a nieco niżej górna stacja kolejki linowej z Kuźnic, dowożącej na szczyt mniej sprawnych lub bardziej leniwych turystów. Zboczami Kasprowego Wierchu przebiegają ponadto dwie trasy narciarskie (wyciągi krzesełkowe): do Doliny Goryczkowej i Doliny Gąsienicowej.

Na szczyt Kasprowego Wierchu prowadzi kilka szlaków turystycznych. Bezpośrednia trasa z Kuźnic oznaczona jest zielonymi znakami i wiedzie przez Myślenickie Turnie, gdzie znajduje się środkowa stacja kolejki linowej. Pokonanie całej drogi zajmuje według mapy ok. 3 godzin, jednak przy przyzwoitym tempie marszu spokojnie zmieścić się można w 2,5. Kasprowy zdobyć można także podążając główną granią Tatr od Czerwonych Wierchów w kierunku wschodnim (czerwony szlak), w drugą stronę: od Przełęczy Liliowe w kierunku północnym (czerwony szlak) lub od strony Doliny Gąsienicowej (żółty szlak). Żaden z wariantów nie przysparza większych trudności technicznych.

Poniżej kilka zdjęć prezentujących widoki ze szlaków wejściowych.

Kolejka linowa widziana z zielonego szlaku (od Kuźnic)

Mijany potok BystraSpojrzenie na zachód z okolic Myślenickich Turni, w środku Kondracka Kopa, po prawej część GiewontuPrzebieg zielonego szlakuPośrednia stacja kolejki na Myślenickich Turniach, w dole Polana Kalatówki z hotelem górskimKopulaste szczyty Tatr Zachodnich: Goryczkowa Czuba, Suche Czuby i Kondracka KopaSzczyt Kasprowego Wierchu widziany z zielonego szlakuObserwatorium meteorologiczneGórna stacja wyciągu krzesełkowego z Doliny GąsienicowejPanorama Doliny Gąsienicowej z malowniczymi stawami i otaczającymi ją szczytamiSzlak na Beskid i zejście do Doliny GąsienicowejKasprowy Wierch (po lewej) z czerwonego szlaku głównej grani Tatr……i ze szlaku na Beskid