Tagi

, , , , ,

Nikiszowiec jest osiedlem górniczym położonym w południowej części Katowic, wybudowanym w latach 1908-1918 według projektu braci Georga i Emilla Zillmannów. Nazwa pochodzi od znajdującego się nieopodal szybu Nickischschacht. Stworzone dla robotników osiedle składa się z ciasnych, wybrukowanych uliczek z ceglanymi kamienicami mieszkalnymi. Unikalność
i piękno Nikiszowca tkwi w ciekawym układzie urbanistycznym, klimatycznych zaułkach, bramach przejściowych. Sama architektura zabudowań w połączeniu z ich gęstym rozmieszczeniem nadaje temu miejscu pewnej magiczności, tajemniczości. Wszystkie domy posiadają trzy kondygnacje, a nad „miasteczkiem” dominuje jedynie neobarokowy kościół św. Anny.

Kompleks uznany został w 1978 roku za zabytkowy zespół
architektoniczno-urbanistyczny, a w 2011 roku wpisany polską listę pomników historii. Jest ponadto częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego i unikatem wśród zachowanych osiedli robotniczych na skalę europejską, niestety wciąż jednak nie posiadającym takiej popularności i zainteresowania turystów, na jakie zasługuje.