Tagi

, , , , , , ,

Kościelec (2155 m n.p.m.) jest chyba najbardziej charakterystycznym pod względem kształtu szczytem w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Strzelista, przypominająca piramidę sylwetka niektórych może paraliżować, innych zaś motywować do wejścia na wierzchołek. Wespół z Małym Kościelcem i Zadnim Kościelcem tworzy tzw. Grań Kościelców, dzielącą Dolinę Gąsienicową na dwie części: Zieloną (na zachodzie) i Czarną (na wschodzie).

Kościelce widziane Hali Gąsienicowej

Na przełęcz Karb, położoną pomiędzy Kościelcem a Małym Kościelcem prowadzą dwie drogi. Pierwsza zakłada dojście niebieskim szlakiem nad Czarny Staw Gąsienicowy, skąd na przełęcz odbija w prawo trasa oznakowana na czarno. Podejście jest dość strome, jednak wyłożone wygodnymi kamieniami.

Czarny Staw Gąsienicowy ze szlaku na Karb

„Piramida” Kościelca ze szlaku na KarbDrugi wariant jest nieco dłuższy, za to piękny krajobrazowo, a wędrówka na Karb mniej męcząca. Wybierając tę opcję, należy podążać z hali szlakiem żółtym w kierunku Zielonej Doliny Gąsienicowej. Droga przebiega wśród licznych jezior polodowcowych („stawów gąsienicowych”), a cel wycieczki wygląda z tej perspektywy mniej groźnie niż wcześniej. Na przełęcz podchodzi się rumowiskami skalnymi, bez większych trudności technicznych.

Kościelec z Zielonej Doliny Gąsienicowej

Podejście na Karb……i widok z przełęczy na Czarny Staw Gąsienicowy……oraz budzący respekt cel wędrówki

Pojawią się one na ostatnim odcinku trasy, dzielącym Karb od wierzchołka Kościelca. Największą wydaje się pokonanie kilkumetrowego progu skalnego, przebiegającego wzdłuż całej szerokości zbocza. W tym miejscu należy znaleźć właściwy punkt podparcia i z użyciem rąk uporać się z przeszkodą. Dalsza część szlaku trawersuje duże płyty skalne, które po opadach deszczu mogą być śliskie. W drodze na szczyt nie występują żadne sztuczne ułatwienia, zatem kluczowe jest uważne podążanie za wymalowanymi na podłożu czarnymi znakami. Pomoc rąk potrzebna okaże się jeszcze tuż pod wierzchołkiem, jednak osiągnięcie go nie powinno przysporzyć większych problemów. Kościelec jest jedynym miejscem, z którego podziwiać można wszystkie jeziora Doliny Gąsienicowej, na wyciągnięcie ręki wydają się również szczyty Orlej Perci i Świnica. Trasa godna polecenia średnio zaawansowanym w chodzeniu po Tatrach turystom. Pod względem trudności stanowić może punkt pośredni pomiędzy wierchami Tatr Zachodnich a mniej przystępnymi turniami Tatr Wysokich.

Szlak na szczyt

Tuż pod wierzchołkiemWspaniały widok ze szczytu na Granaty i Czarny Staw Gąsienicowy