Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Stosunkowo łatwa dostępność dla turystów o różnym poziomie sprawności fizycznej, bliskość grani Orlej Perci i innych chętnie zdobywanych szczytów (np. Kościelec, Świnica, Kasprowy Wierch), niezwykłe walory krajobrazowe, a także słynne schronisko Murowaniec (na Hali Gąsienicowej) czynią Dolinę Gąsienicową niezwykle popularnym celem wycieczek pieszych w polskich Tatrach. Jest ona również miejscem krzyżowania się znacznej ilości szlaków turystycznych prowadzących w wyższe partie górskie.

Dolina Gąsienicowa: położona na granicy Tatr Zachodnich i Tatr Wysokich (w większości jednak na terenie Wysokich). Stanowi górne piętro Doliny Suchej Wody Gąsienicowej i składa się z dwóch zasadniczych części: Czarnej Doliny Gąsienicowej i Zielonej Doliny Gąsienicowej, przedzielonych granią Kościelców. Cechą charakterystyczną obszaru jest nagromadzenie jezior polodowcowych (zwanych stawami gąsienicowymi), których liczba sięga szesnastu (większość w Zielonej Dolinie Gąsienicowej).

Najczęściej wybieranym sposobem dotarcia na Halę jest dojście Kuźnic, skąd prowadzą dwa szlaki turystyczne: żółty przez Dolinę Jaworzynki i niebieski przez Boczań (oraz Skupniowy Upłaz).

Dolina Jaworzynki w początkowej fazie szlaku

Widok na Polanę Kalatówki z BoczaniaMały i Wielki Kopieniec ze Skupniowego UpłazuSkupniowy Upłaz, w dole po lewej szlak przez „Jaworzynkę”Punkt zetknięcia się obu szlaków – Przełęcz Między KopamiŻółta Turnia ze szlaku na Halę GąsienicowąKlasyczna panorama Doliny Gąsienicowej, od lewej: Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch, Kościelce, ŚwinicaSchronisko turystyczne PTTK „Murowaniec”Największy i najpopularniejszy w dolinie Czarny Staw GąsienicowyWidok na Zieloną Dolinę Gąsienicową z okolic Kasprowego WierchuMalowniczy staw KurtkowiecZielony Staw GąsienicowyI na koniec Zielona Dolina Gąsienicowa widziana ze szlaku na Karb